V ARMY STYLU – TRENČKOT

V módě pro muže najdeme často odkazy na armádní styl. I když dnes už u nás nikdo povinně narukovat nemusí, pokud jde osobitý styling, jsou vojenské prvky v mužském šatníku vítaným kořením. Dodají na vážnosti i respektu, přitom mohou být stále uvolněně šarmantní. Třeba jako stylový trenčkot.

Trenčkot (anglicky trench coat) byl původně kabát do zákopů, který měl vojáky ochránit před nepřízní počasí. I když se používal již od poloviny 19. století, proslavila jej hlavně společnost Burberry poté, co si její majitel v roce 1901 nechal patentovat vzor trenčkotu a později jej dodával britským důstojníkům. Nepromokavosti dosáhl použitím patentovaného nepromokavého gabardénu. Největší rozmach přišel za druhé světové války, kdy se tento kus oděvu rozšířil také mezi další armády, a v 60. letech se dostal i do ženského šatníku.

Klasika
Trenčkot je druh pláště obvykle vyrobený z odolné bavlny, popelínu, gabardénu, vlny či kůže. Jeho typickou vlastností je odolnost, nepromokavost, které je dosaženo impregnací tkaniny ještě před zapletením do látky. Může mít vyjímatelnou vložku a jeho délka obvykle dosahuje kolen. Má dvouřadé zapínání, výrazný límec a patří k němu pásek, často s výraznou sponou, který se nosí utažený, aby zdůraznil postavu. Typickými barvami jsou béžová, šedá, zelenkavá a khaki, ale najdete jej už v mnoha dalších variantách.

 

Street style

Džíny, pohodlné tenisky a trenčkot? Proč ne! Street style vynikne ideálně v černé barvě kabátu. Pokud navíc skombinujete oblečení stejné barvy, vytvoříte monochromatický, čistý a sofistikovaný vzhled.

 

Uvolněně

Takzvaný casual styl vynikne v béžové barvě, která je pro trenčkot nejklasičtější. Oblečte k němu například chinos kalhoty nebo džíny a ležérní košili a kabát nechte rozepnutý. Klidně si i vyhrňte rukávy. V chladnějším počasí přidejte třeba nějaký barevnější svetr a můžete vyrazit.

Smart varianta

Trenčkot se hodí i pro formálnější příležitosti. A vůbec se není třeba bát barev a zajímavých vzorů. Barevný trenčkot pak kombinujte s oblečením v neutrálních barvách, zvolte bílou košili, o několik odstínů tmavší kravatu, černé sako a černé oblekové kalhoty a na jednání dorazíte jako „ze žurnálu“ J

Mrzne? Nevadí

Zimní varianty bývají ze silné tkaniny jako vlna nebo bavlna, která je odolná, nikoli ale nepromokavá. Do počasí pod nulou stačí ale jen vrstvit a trenčkot zapínat. Ležérní outfit podtrhne čepice nebo případně pánská baretka a silnější šál, když vyrazíte do společnosti.
S délkou je to u trenčkotu různé, ale klasická obvykle dosahuje kolen. Pokud se nemůžete rozhodnout, zvolte variantu, která vám sahá do poloviny stehen. Trenčkot může být ale dlouhý klidně až pod kolena. U velikosti pak platí, že formální trenčkot by měl působit jako ušitý na míru, ty volnočasové mohou být klidně o jedno až dvě čísla větší.

 

Co vy a trenčkot? Budu ráda, když se podělíte o vaše způsoby jeho nošení.

Stáňa Šlosserová
Kostýmní výtvarnice a stylistka Navrhuje, nebo dohlíží na kostýmy do filmů, videoklipů a reklam u nás i v zahraničí, a je vyhledávanou osobní kostymérkou hollywoodských hvězd. Spolupracovala také na tvorbě uniformního oblečení pro vybrané restaurace a hotely. Jako stylistka pomáhá vytvářet image některým českým osobnostem ze světa byznysu či umění, a privátním klientům také radí, jak provětrat šatník. Školí zaměstnance různých firem v oblékání v rámci firemní kultury a dress codu. Absolvovala Mistrovskou školu uměleckého designu v Praze a jeden semestr oděvu na univerzitě v Oregonu. Na facebooku založila a vede projekt Zrcadlo stylu, kde fanouškům poskytuje odborné rady týkající se módy, trendů, stylu a pořádá živá vysílání s praktickými ukázkami. Vstup do této uzavřené skupiny je pro každého zájemce volný.