KŘIVÁK, KTERÝ NEZRADÍ

Život nás vystavuje různým situacím a pravdou je, že ty, které nám do cesty postaví křiváky nejsou zrovna z těch pozitivních. Ale jako ve všem, i tady platí výjimky… Asi je jasné, kam tím mířím J Výjimkou u křiváků je rozhodně ten, který si můžeme vzít na sebe!

Klasický křivák, jinak také bunda zvaná biker, je trvalou součástí šatníků již od roku 1928, kdy jej na trh uvedla firma Schott NYC, a původně byla určená motorkářům, kterým měla poskytnou ochranu proti větru. Má poměrně krátký střih, zipy kapes nakřivo, výrazné klopy a kapsičku na boku. Za jeho masovější oblibu vděčíme nejvíce asi americké filmové hvězdě Marlonovi Brandonovi, kterého postupně následovali herci jako James Dean, John Travolta a Arnold Schwarzeneger, zpěvák Freddie Mercury nebo členové kapely Sex Pistols a další. Definitivní součástí pop kultury se stal na začátku 80. let.
I když se může zdát, že je křivák jen pro drsné rockery či motorkáře, není tomu tak. Outfit dokáže „vytunit“ i dámám a gentlemanům. Klasikou je jeho černá kožená varianta (se stříbrnými cvočky a zipy), ale pořídit jej lze i v různých barevných variantách od béžové, vínové, khaki přes nevšednější holubí modř, tyrkysovou až třeba po růžovou. Vybírat je opravdu z čeho a záleží jen na tom, co se vám líbí.

S čím kombinovat?

Křivák je univerzální kousek a hodí se ke všemu. Dát jej můžete přes obyčejné bílé tričko či košili, hodí se přes svetr, ale také přes šaty ve výrazných vzorech s květy či puntíky. Spárovat jej lze s džíny i sukněmi a na nohy nazout tenisky, kozačky nebo i tzv. chelsea boty. Vzdát se jej nemusíte ani v zimě, stačí si pořídit podšívaný a zima si na vás nepřijde. Pokud byste křivák chtěli s něčím střídat, zkuste kožené sako, unosíte jej stejně jako křivák.

Máte doma křivák? Nebo si jej plánujete pořídit?

Stáňa Šlosserová
Kostýmní výtvarnice a stylistka Navrhuje, nebo dohlíží na kostýmy do filmů, videoklipů a reklam u nás i v zahraničí, a je vyhledávanou osobní kostymérkou hollywoodských hvězd. Spolupracovala také na tvorbě uniformního oblečení pro vybrané restaurace a hotely. Jako stylistka pomáhá vytvářet image některým českým osobnostem ze světa byznysu či umění, a privátním klientům také radí, jak provětrat šatník. Školí zaměstnance různých firem v oblékání v rámci firemní kultury a dress codu. Absolvovala Mistrovskou školu uměleckého designu v Praze a jeden semestr oděvu na univerzitě v Oregonu. Na facebooku založila a vede projekt Zrcadlo stylu, kde fanouškům poskytuje odborné rady týkající se módy, trendů, stylu a pořádá živá vysílání s praktickými ukázkami. Vstup do této uzavřené skupiny je pro každého zájemce volný.