BOMBER: KDE SE VZAL

Jako mnoho jiných kousků pánského oblečení, také bomber pochází z armády. Jeho původ vysledujeme už v období první světové války, kdy byl výbavou vojenských pilotů. Ikonickou se stala zejména bunda s označením MA-1. První modely se vyráběly z kůže a vlny, měly tak chránit letce před zimou v otevřených kokpitech. Později přibylo i několik vylepšení, jako například výrazná oranžová podšívka pro lepší dohledání letce v případě nehody.

 

S vlastním modelem z nylonu, označeným B-12, přišla americká armáda. Díky materiálu byl tento bomber lehčí, odolnější proti dešti, a zároveň si podšívkami pořád zachoval tepelné vlastnosti. Z typu označeného A2 se následně stal asi nejikoničtější bomber všech dob. Tyto bundy byly natolik odolné a skvěle provedené, že původní originály seženeme ještě dnes v poměrně zachovalém stavu.

Od poloviny padesátých let začal bomber pronikat i do běžného šatníku. Oblíbili si ho mimo jiné britští punkeři a o jeho velkou slávu se postaral také Hollywood. Na stříbrném plátně se v něm objevili třeba Tom Cruise ve filmu Top Gun nebo Steve McQueen v The Hunter či Harrison Ford v Indiana Jonesovi. V Americe se stal také tradičním oblečením pro hráče baseballu.

 

Moderní varianty bomberu jsou v kurzu dodnes. Tento nadčasový kousek, jenž v sobě snoubí styl i funkčnost, najdeme v kolekcích slavných návrhářů i konfekčních značek, vybrat tak můžeme z mnoha materiálů a střihů. Při volbě velikosti záleží jen na tom, aby nám správně seděl v ramenou a délkou rukávů.

Bomber je skvělým pomocníkem pro kombinace, jenž si hrají s kontrasty. Působivý „look“ dosáhneme třeba jeho spojením s džíny, basic tričkem a podpatky, kdy sportovnější ráz celého outfitu vyvážíme dokonale ženským prvkem v podobě jehel. Skvělé je také spojení s tzv. basic bodycon šaty, kdy ženskou jemnost těchto přiléhavých, tělo obepínající šatů „rozbijeme“ bomberem. Vyváženost celého outfitu je dobré udržet i s doplňky. Pokud tedy k bomberu vytáhneme tenisky, obléknout bychom měly sukni nebo šaty, a celek nakonec dotáhne malá kabelka, ideálně psaníčko.

Stáňa Šlosserová
Kostýmní výtvarnice a stylistka Navrhuje, nebo dohlíží na kostýmy do filmů, videoklipů a reklam u nás i v zahraničí, a je vyhledávanou osobní kostymérkou hollywoodských hvězd. Spolupracovala také na tvorbě uniformního oblečení pro vybrané restaurace a hotely. Jako stylistka pomáhá vytvářet image některým českým osobnostem ze světa byznysu či umění, a privátním klientům také radí, jak provětrat šatník. Školí zaměstnance různých firem v oblékání v rámci firemní kultury a dress codu. Absolvovala Mistrovskou školu uměleckého designu v Praze a jeden semestr oděvu na univerzitě v Oregonu. Na facebooku založila a vede projekt Zrcadlo stylu, kde fanouškům poskytuje odborné rady týkající se módy, trendů, stylu a pořádá živá vysílání s praktickými ukázkami. Vstup do této uzavřené skupiny je pro každého zájemce volný.